Riuttis ja tristis

Torstaina 13.8.2020 satoi yöllä reippaasti vettä, mutta aamusta alkaen oli jo puolipilvistä ja lämmintä (20 astetta). Aluksi luoteis- ja myöhemmin koillistuuli oli heikkoa, 3-7 m/s. Staijattiin aamulla 3 tuntia luotsiasemalla ja myöhemmin kierrettiin koko saari. Merellä/ muutolla nähtiin mm. 2 kuikkaa, ruokki, 3 harmaahaikaraa, 5 merikihua, 5 selkälokkia, 8 varpushaukkaa, 2 tuulihaukkaa, nuolihaukka ja syksyn eka sinisuohaukka (naaras). Aamun ’highlight’ oli klo 07.44 eteläkärjen luota Mikon plokkaama ad riuttatiira, joka pyörähti hienosti saunalahdella ja jatkoi eteläniemen yli itäkoilliseen. Nähtiin mainiosti tämä Utössä kovin vähälukuinen laji, edellinen havainto on kaukaa vuodelta 2011. Kahlaajia nähtiin tänään mm. valkoviklo, 4 liroa, mustaviklo, 3 punajalkavikloa, 4 tylliä, suosirri, 2 pikkukuovia ja 4 kapustarintaa. Muita havaintoja olivat pensastasku, kylällä kierrellyt naaraspukuinen kirjosiipikäpylintu, törmäpääsky, 4 tervapääskyä, 2 urpiaista ja Gamla Postenin luona nähty ja äännellyt tristisidäntiltaltti, joka kuvattiin ja äänitettiin. Ehkä sama, joka aiemmin kesällä oli laulavana pitkään täällä saaressa. Illansuussa saapuivat Varesvuon Markus ja Minna sekä Outi, illalla meillä kyläili Leeni Rauta kaverinsa Erjan kanssa.

VALKOVIKLO ON TÄMÄN AJANKOHDAN YLEISIMPIÄ KAHLAAJIA
VALKOVIKLO ON TÄMÄN AJANKOHDAN YLEISIMPIÄ KAHLAAJIA

Perjantaina 14.8.2020 oli taas pilvetöntä auringonporotusta, lämpöä 21 astetta. Tyyni aamu vaihtui päivän aikana 7-8 m/s etelätuuleen. Staijia taas vajaa 3 tuntia luotsiasemalla ja koko saari kierrettiin. Havaintoja mm. 3 kuikkaa, kaakkuri, 31 mustalintua ja 2 merikihua. Korkeapaine hyydytti petolintu- ja kahlaajamuuton, tänään nähtiin vain 3 varpushaukkaa, tuulihaukka, 2 suokukkoa, 4 liroa, valkoviklo, tylli ja isokuovi. Saaressa havaittiin mm. koiras kirjosiipikäpylintu, urpiainen ja edelleen idäntiltaltti, joka oleskeli pitkään ahkerasti hiittaillen meidän pihan reunalla ja kuvattiin tätä sulkasatoista trististä. Hyvärisen Ismo lähti tänään mantereen suuntaan. Ilta kului mukavasti Kalevan kisojen ja Mestarien liigan futiksen parissa.

TRISTIS-TYYPPISESTÄ TILTALTISTA SAATIIN USEITA KUVIA, VIDEOTA JA ÄÄNITTEET
TRISTIS-TYYPPISESTÄ TILTALTISTA SAATIIN USEITA KUVIA, VIDEOTA JA ÄÄNITTEET

Lauantaina 15.8.2020 jatkui lämmin (22 astetta) ja aurinkoinen sää. Lounaistuulta oli 4-5 m/s. Aamulla staijia pari tuntia luotsiasemalla, mutta saarikomppaus jäi tänään väliin. Vietimme Outin kanssa päivän merellä s/y Taivaanvuohella ja rantauduttiin Utterharuniin eväsretkelle. Palattiin kotiin vasta illansuussa. Havaintoja kertyi niukasti, mm. 2 tuulihaukkaa, merikihu, 10 tylliä, kapustarinta, 2 valkovikloa, törmäpääsky ja 3 tervapääskyä, mutta päivä oli mukava merellä. Varesvuon pihalla oli illalla vuoden eka etelänpäiväkiitäjä.

PURJEHDITTIIN JURMON SUUNTAAN VENERETKELLE
PURJEHDITTIIN JURMON SUUNTAAN VENERETKELLE

Sunnuntaina 16.8.2020 oli edelleen lämmintä (22 astetta) ja auringonporotusta. Tuuli oli vaihteeksi pohjoisluoteesta 6-9 m/s. Staijia aamulla 3 tuntia ja kierrettiin saaren etelä- ja itäosia, vähän kyläaluettakin. Nähtiin mm. harmaahaikara, 2 Gaviaa, 5 merikihua, 13 varpushaukkaa, 6 tuulihaukkaa, tervapääsky ja 2 törmäpääskyä. Kahlaajia havaittiin suosirri, 2 tylliä, 5 liroa, valkoviklo ja mustaviklo – hiljaista siis edelleen kahlaajarintamalla… Pikkulinnuista mainittakoon 15 keltavästäräkkiä, 5 pensastaskua ja mereltä itärannan rantakiville ”tippunut” sirittäjä. Iltapäivä kului taas Kalevan kisojen parissa.

PENSASTASKUJEN SYYSMUUTTO ON KÄYNNISSÄ
PENSASTASKUJEN SYYSMUUTTO ON KÄYNNISSÄ

Lisää kirjoituksia

Kevätmuutto hiljenee

Maanantaina 1.6.2026 oli aamulla pilvistä, myöhemmin auringonpaistetta, ja lämpöä runsaat 14 astetta. Etelätuuli...

Pikkukultarinta ja muuta mukavaa

Torstaina 28.5.2026 jatkui voimakas luoteisvirtaus, tuuli oli koko päivän 12-13 m/s (puuskat 18)....

Mehiläissyöjien härdelli

Maanantaina 25.5.2026 oli aurinkoista ja lämmintäkin, 14 astetta. Tuuli kävi pohjoisesta 7-9 m/s...

Katsottavaa riittää, uusi mehiläissyöjäkin

Torstaina 21.5.2026 oli lintujen suhteen vähän ”välipäivä”. Aamulla oli tiheää sumua klo 12...

Merops ja kirjokerttuja

Maanantaina 18.5.2026 oli pitkään pilvetöntä, lämmintä (13 astetta) ja heikkoa (alle 3 m/s)...

Toukokuisia pikkurareja

Torstaina 14.5.2026 oli sateen jälkeen pääosin pilvistä, lämpöä 8 astetta ja etelätuulta 8-10...