Stellerin alli

Maanantaina 4.11.2024 oli puolipilvistä, länsiluoteista tuulta 7-9 m/s ja lämpöä 6-7 astetta. Staijia klo 11 saakka luotsiasemalla ja saarikomppausta, ei kuitenkaan Kesnäsiä. Merellä nähtiin mm. kuikka, 33 laulujoutsenta (6a), 3 haahkaa, 220 allia, 27 mustalintua, 3 pilkkasiipeä, 17 haapanaa, 4 tavia, jouhisorsa, 2 riskilää ja ruokki.

Isokoskelolla on raju sulkasato, ei oikein päässyt edes lentoon

Saaressa havaittiin mm. edelleen paikallinen sepelhanhi, taivaanvuohi, ad tundrakurmitsa edelleen, 4 merisirriä Pattskärillä, 2 nuorta kanahaukkaa, varpushaukka, 25 naakkaa, 5 uuttukyyhkyä ja 3 punakylkirastasta. Muita olivat 2 kottaraista, 4 isokäpylintua, 25 pikkukäpylintua, 6 punatulkkua, pikkuvarpunen ja 14 peukaloista. Iltapäivällä lähtivät mantereelle mm. Timo ja Rauno Nisula sekä Janne Suominen. Taas olivat sähköt poikki runsaan tunnin illansuussa..

Vatsakas nuori kanahaukka

Tiistaina 5.11.2024 oli puolipilvistä ja lämpöä 8 astetta. Länsituuli vaihteli 6-9 m/s välillä, näkyvyys oli hyvä. Staijia aamulla runsas tunti luotsiasemalla ja kierrettiin saaren itäosat, kyläalue ja Enskär. Nähtiin mm. 2 laulujoutsenta, 80 allia, 4 haahkaa, 3 haapanaa, 3 mustalintua, 13 ruokkia ja eteläkärjessä Öröbådanin rannassa oli n. 5 min ajan uimassa naaraspukuinen allihaahka pilkkasiipikoiraan seurassa. Molemmat lähtivät Kökarin suuntaan klo 08.55. Saaressa havaittiin mm. 2 teertä, varpushaukka, sarvipöllö itäniityn reunalla, 6 tilheä, 5 peukaloista, pikkuvarpunen ja 2 nokkavarpusta meidän saunalla.

Nokkavarpunen poseeraa illansuussa meidän saunalla

Keskiviikkona 6.11.2024 oli pääosin aurinkoista, mutta iltapäivällä levisi saaren ylle tiheä sumu koko loppupäiväksi. Lämpöä oli 6-7 astetta ja länsituulta 7-9 m/s. Staijia tunti aamulla luotsiasemalla ja kierrettiin saaren itäosat ja Kesnäs. Nähtiin mm. 5 haahkaa, 14 haapanaa, Bådanilla n. 85 merisirriä yhdessä parvessa ja pääsaaressa mm. nuori kanahaukka, 2 teertä, 2 taivaanvuohta, kottarainen, 7 peukaloista, rautiainen, pikkuvarpunen, nokkavarpunen, 2 pulmusta ja itärannalla vielä tiltaltti. Jatkuvat länsi-luoteistuulet pitävät edelleen saaren lintumäärät kovin vähäisinä – mm. rastaita ja tilhiä pitäisi olla vielä reippaasti tulossa. Varesvuon Markus ja Minna lähtivät iltapäivällä mantereelle.

Uusimmat kuvat isompina täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Muutama järripeippo on jäänyt ruokinnoille

Lisää kirjoituksia

Sumuja ja lisää sumuja

Maanantaina 30.3.2026 oli suttuinen sää – aamulla sumua, myöhemmin utua ja paksua alapilveä,...

Paljon lintuväkeä

Torstaina 26.3.2026 oli aamulla pari tuntia aurinkoa ja loppupäivä pilvistä, lämpöä 4 astetta....

Vuoden ekat jallut

Maanantaina 23.3.2026 sitkeä lounaistuuli jatkui napakkana, 9-12 m/s, vasta illalla pientä heikkenemistä. Pääosin...

Takaisin Utön kevääseen

Keskiviikkona 18.3.2026 oli aika palata kotiin Utöhön. Ajeltiin Outin kanssa aamulla Nauvoon kaffelle...

Lintulomaa Espanjan eteläkärjessä

Perjantaina 6.3.2026 lähdettiin Outin kanssa pienelle ”talvimatkalle”, tosin etelään päin. Ajeltiin aamulla Turusta...

Kevätmuuton alkua Utössä

Perjantaina 27.2.2026 päätimme Outin kanssa lähteä vielä joksikin päiväksi talviseen Utöhön. Lounaasta oli...