Utön hanhiennätys rikki!

Keskiviikkona 26.9.2012 hanhien muuttorynnistys vain kiihtyi! Taivas oli pilvinen, päivällä saatiin hetki sadettakin ja illalla uudelleen, mutta staijattiin pääosa valoisasta ajasta. Tuuli oli idästä, myöhemmin jopa etelästä 7-10 m/s. Muuttavat hanhet rynnivät pääosin aamulla ja aamupäivällä ja summattiin 460 sepelhanhea (7a), 10810 valkoposkihanhea (75a), 15035 Anser/Brantaa (varmaan pääosa valkoposkia, 99a), 105 tundrahanhea (2a), 55 metsähanhea (6a) ja 414 Anser sp:tä (7a) eli yhteensä 26.879 hanhea! Uusi komea Utön hanhiennätys. Mukana meni myös mm. 2630 haapanaa, 200 allia, 35 mustalintua, (vain) 4 Gaviaa, 7 kapustarintaa, harmaahaikara ja 1900 sepelkyyhkyä (2a). Petolintuja havaittiin 3 muuttohaukkaa, tuulihaukka, ampuhaukka, 15 varpushaukkaa ja 5 sinisuohaukkaa mutta kahlaajia oli niukasti: taivaanvuohi, 7 kapustarintaa ja 2 tylliä. Muista havainnoista mainittakoon mm. 3 pikkutikkaa, 8 Loxiaa, nokkavarpunen, isolepinkäinen, tervapääsky, törmäpääsky, pensaskerttu, 2 hernekerttua, 2 mustapääkerttua, 15 puukiipijää, keltavästäräkki, kuusitiainen, 180 hippiäistä, 2 sinirintaa, 4 pikkusieppoa, 4 peukaloista, 12 leppälintua ja 3 kivitaskua. Harjalintukin oleskeli edelleen eteläniemen alueella. Mainio lintupäivä!

Sepelkyyhkyparvessa oli n. 1600 lintua – hävisivät merelle Lillharunin majakan suuntaan, kohti Hiidenmaata

Torstaina 27.9.2012 tuuli oli kääntynyt etelään ja myöhemmin länteen, aamupäivä oli sumuisen utuinen ja lämmin (14 astetta). Iltapäivällä alkoi vesisade. Ahkeraa retkeilyä joka tuotti vielä mm. hanhimuuton rippeitä – 383 valkoposkihanhea (8a), 3 sepelhanhea, 12 metsähanhea, 100 A/B:tä ja peräti 1112 tundrahanhea (7a). Mielenkiintoista, että tundrahanhet tulivat vasta muuton ”hännillä”… Haapanoita nähtiin 150, jouhisorsia 3, silkkiuikku, myöhäinen kalatiira, mehiläishaukka, 2 sinisuohaukkaa, ruskosuohaukka, 2 tuulihaukkaa, 2 ampuhaukkaa, 12 varpushaukkaa ja itäniityn alueella suopöllö. Kahlaajia havaittiin vain kapustarinta ja taivaanvuohi.

SYKSYN EKA SUOPÖLLÖ PIILOTTELI ITÄNIITYN REUNAMILLA

Pikkulintuja oli tullut yöllä melko runsaasti – laskettiin mm. 16 peukaloista, 25 rautiaista, 300 hippiäistä, 22 puukiipijää, 400 laulurastasta, 30 mustarastasta (muutto käynnistynyt), isolepinkäinen, 70 punarintaa, 16 fyllaria, 7 leppälintua, 3 pensastaskua, 2 kivitaskua, sinirinta, lehtokerttu, 4 hernekerttua, 5 mustapääkerttua, 4 harmaasieppoa, räystäspääsky, törmäpääsky, pikkuvarpunen ja syksyn ensimmäinen talitiainen. Harjalintu oleskeli edelleen saaren eteläosassa ja Ville-Veikko nostatti ääntelevän isokirvisen lentoon hotellin heinikosta aamulla, harmi että lintu lähti saman tien muutolle länteen. Iltapäivällä saareen saapuivat lintureissulle Jarmo ja Juha Lehtinen.

SUMUSSA JA HARMAATA TAIVASTA VASTEN MUUTTANEISTA TUNDRAHANHISTA EI MITÄÄN KYMPPIKUVAA SAANUT, DOKUMENTTEJA KYLLÄKIN

Lisää kirjoituksia

Katsottavaa riittää, uusi mehiläissyöjäkin

Torstaina 21.5.2026 oli lintujen suhteen vähän ”välipäivä”. Aamulla oli tiheää sumua klo 12...

Merops ja kirjokerttuja

Maanantaina 18.5.2026 oli pitkään pilvetöntä, lämmintä (13 astetta) ja heikkoa (alle 3 m/s)...

Toukokuisia pikkurareja

Torstaina 14.5.2026 oli sateen jälkeen pääosin pilvistä, lämpöä 8 astetta ja etelätuulta 8-10...

Vaihteeksi sadetta ja sumua

Maanantaina 11.5.2026 oli pilvipoutaa, lämpöä iltapäivällä 11 astetta ja aluksi 7 m/s etelätuulta,...

Sepelsieppo ja sinirintoja

Torstaina 7.5.2026 oli ”turistikeliä” – aurinkoa, lämpöä jo 11 astetta ja heikkoa (alle...

Ajankohdan peruslajistoa

Maanantaina 4.5.2026 oli heikkoa tuulta, alle 4 m/s, kunnes illansuussa lounaistuuli alkoi voimistua....