Talvinen pere ja muutakin

Maanantaina 19.1.2026 oli pilvistä, mutta sumut hälvenneet. Etelätuuli oli heikkoa, 5-6 m/s, ja lämpöä oli 1-2 astetta. Staijia puolisen tuntia luotsiasemalla ja kierrettiin saaren itäosat ja kyläalue. Nähtiin mm. kaakkuri, 21 lapasotkaa, koiras tukkakoskelo, 5 laulujoutsenta, harmaahaikara, tuulihaukka ja 5 merisirriä Trattenilla. Saaressa nähtiin myös 45 tilheä, 4 räkättirastasta, peukaloinen, punarinta ja kiuru. Luotokirvisiä ei nytkään löytynyt, mihin lienevät siirtyneet.. Saareen saapui lintuja katsomaan Jonne von Hertzen.

Tuulihaukka on jäänyt talvehtimaan Utöhön

Tiistaina 20.1.2026 oli edelleen pilvistä, etelätuulta 4-7 m/s ja lämpöä 1 aste. Lumet ovat Utöstä lähes kaikki sulaneet, ilma on kuitenkin taas kylmenemään päin. Staijia runsas puoli tuntia luotsiasemalla, mutta merellä ei ollut mitään liikettä eikä merisirrejäkään löytynyt mistään. Kierrettiin saaren itäosat, kyläalue ja vähän Enskäriäkin.

Pari harmaahaikaraa viettää talvea Utössä (kuva: Outi Sarjakoski)

Havaittiin mm. 13 lapasotkaa (tukkasotkia n. 190), koiras tukkakoskelo, 2 harmaahaikaraa, tuulihaukka, taivaanvuohi, 33 räkättirastasta, 25 tilheä ja Kobbanin luodoilla aamupäivällä ollut 2kv muuttohaukka, joka repi ja söi saalistansa useita minuutteja. Lintu oli selvästi nuoruuspukuinen, mutta pään kuviot jo varsin selvät – varmaan sama nuori lintu, joka nähtiin täällä jo 25.12. Muita olivat vielä 2 punarintaa ja kiuru.

Muutama laulujoutsen on viipynyt itärannalla

Keskiviikkona 21.1.2026 sää vähän huonontui – itäkoillista tuulta 8-13 m/s ja lumikuuroja pitkin päivää, lämpötila nollassa. Lyhyt staiji aamulla luotsiasemalla ja kierrettiin kyläalue, Enskär ja itäranta. Havaintoja kertyi varsin niukasti, mutta mainittavia olivat mm. 4 laulujoutsenta, 16 lapasotkaa, 2 harmaahaikaraa ja saaressa mm. 25 tilheä, 5 räkättirastasta, n. 24 mustarastasta, 2 punarintaa, peukaloinen ja kiuru. Suomisen Janne lähti iltapäivällä mantereelle ja Helstolan Jari & Raisa Tanner käväisivät runsaan tunnin saaressa matkallaan yhteysaluksella Jurmosta Pärnäsiin. Hiljaista on lintumaailmassa näin keskitalvella.

Uusimmat kuvat ISOMPINA täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Jokunen punarintakin sinnittelee vielä (kuva: Outi Sarjakoski)

Lisää kirjoituksia

Mehiläissyöjien härdelli

Maanantaina 25.5.2026 oli aurinkoista ja lämmintäkin, 14 astetta. Tuuli kävi pohjoisesta 7-9 m/s...

Katsottavaa riittää, uusi mehiläissyöjäkin

Torstaina 21.5.2026 oli lintujen suhteen vähän ”välipäivä”. Aamulla oli tiheää sumua klo 12...

Merops ja kirjokerttuja

Maanantaina 18.5.2026 oli pitkään pilvetöntä, lämmintä (13 astetta) ja heikkoa (alle 3 m/s)...

Toukokuisia pikkurareja

Torstaina 14.5.2026 oli sateen jälkeen pääosin pilvistä, lämpöä 8 astetta ja etelätuulta 8-10...

Vaihteeksi sadetta ja sumua

Maanantaina 11.5.2026 oli pilvipoutaa, lämpöä iltapäivällä 11 astetta ja aluksi 7 m/s etelätuulta,...

Sepelsieppo ja sinirintoja

Torstaina 7.5.2026 oli ”turistikeliä” – aurinkoa, lämpöä jo 11 astetta ja heikkoa (alle...