Hellettä ja lintuniukkuutta

Maanantaina 23.7.2018 sama korkeapaine jyllää – lähes pilvetöntä, 24 astetta, heikkoa (3-5 m/s) lounaistuulta. Staijia runsas tunti ja kevyttä kiertelyä lähinnä itäosassa. Nähtiin mm. ruokki 9, pikkukuovi 6, suosirri 3, metsäviklo, valkoviklo 8, liro 14 ja tuulihaukka 2. Saaressa oli myös käki, käpytikka, kultarinta, rytikerttunen, luhtakerttunen ja pikkukäpylintu.  Linni, Liina ja pikku-Viljami tulivat meille kyläilemään ja Petro Pynnönen & perhe lähtivät saaresta mantereelle.

EKAT SYYSMUUTTAVAT TUULIHAUKAT OVAT SAAPUNEET ULKOSAARILLE
EKAT SYYSMUUTTAVAT TUULIHAUKAT OVAT SAAPUNEET ULKOSAARILLE

Tiistaina 24.7.2018 helle jatkui – 25 astetta, olematon tuuli (länsi 3 m/s) ja pilvetöntä. Staijia aamulla pari tuntia ja itäpäässä käynti, muuten vieraiden kanssa oleskelua. Lintuja nähtiin niukasti – mm. 26 ruokkia, 2 harmaahaikaraa, 2 tuulihaukkaa, 2 käkeä, taivaanvuohi, 6 valkovikloa, 2 metsävikloa, 26 liroa, 4 pikkukuovia, 2 suosirriä, kultarinta, luhtakerttunen ja rytikerttunen.

RISKILÄT OVAT EDELLEEN PESÄPAIKOILLAAN
RISKILÄT OVAT EDELLEEN PESÄPAIKOILLAAN

Keskiviikko 25.7.2018 oli taas tukahduttava hellepäivä. Lämpöä oli 26 astetta, heikkoa tuulta ja pilvetöntä. Retkeily jäi minimiin, aamulla sentään runsaan tunnin meristaiji, mutta linnut ovat lähes kateissa. Nähtiin mm. 12 ruokkia, räyskä, 5 harmaahaikaraa, 4 valkovikloa, 4 liroa, 2 käpytikkaa, käki ja rytikerttunen. Hyvärisen Ismo ja Sari lähtivät jatkamaan kesälomamatkaansa, Linni, Liina ja Viljami lähtivät illalla mantereelle, ja Varesvuon Markus ja Minna saapuivat saareen.

JOKUNEN TERVAPÄÄSKY NÄKYY SILLOIN TÄLLÖIN
JOKUNEN TERVAPÄÄSKY NÄKYY SILLOIN TÄLLÖIN
TAVI ON PESINYT SAARESSA
TAVI ON PESINYT SAARESSA

Lisää kirjoituksia

Sumuja ja lisää sumuja

Maanantaina 30.3.2026 oli suttuinen sää – aamulla sumua, myöhemmin utua ja paksua alapilveä,...

Paljon lintuväkeä

Torstaina 26.3.2026 oli aamulla pari tuntia aurinkoa ja loppupäivä pilvistä, lämpöä 4 astetta....

Vuoden ekat jallut

Maanantaina 23.3.2026 sitkeä lounaistuuli jatkui napakkana, 9-12 m/s, vasta illalla pientä heikkenemistä. Pääosin...

Takaisin Utön kevääseen

Keskiviikkona 18.3.2026 oli aika palata kotiin Utöhön. Ajeltiin Outin kanssa aamulla Nauvoon kaffelle...

Lintulomaa Espanjan eteläkärjessä

Perjantaina 6.3.2026 lähdettiin Outin kanssa pienelle ”talvimatkalle”, tosin etelään päin. Ajeltiin aamulla Turusta...

Kevätmuuton alkua Utössä

Perjantaina 27.2.2026 päätimme Outin kanssa lähteä vielä joksikin päiväksi talviseen Utöhön. Lounaasta oli...