Linturintamalla rauhallista

Maanantaina 28.10.2013 lounaasta lähestyi ”myrskymatalapaine” ja sade alkoi illansuussa. Lounaistuuli puhalsi päivällä 12-14 m/s ja yltyi yötä kohden. Päivällä oli vielä auringonpaistetta ja kierreltiin saarella, aamulla myös staijailin runsaan tunnin majakan suojassa. Kovat lännenpuoleiset tuulet pitävät lintumaailman varsin hiljaisena, tänään mainittavia mm.  34 pikkulokkia, 3 varpushaukkaa, ampuhaukka, isolepinkäinen ja hotellialueelle ilmestynyt varpunen – jo kolmas tänä syksynä.

ISOLEPINKÄISIÄ NÄKEE VIIKOTTAIN
ISOLEPINKÄISIÄ NÄKEE VIIKOTTAIN

Tiistaina 29.10.2013 yöllisen ”lounaismyrskyn” (keskituuli enimmillään 17 m/s) ja sateen jälkeen oli ihan mukava ulkoilupäivä. Tuuli oli vielä 13-14 m/s länsilounaasta ja taivas puolipilvinen, lämpöä 10 astetta. Staijia tunnin verran aamulla, muuten kiertelyä etelä- ja itäosassa. Merellä näkyi mm. 11 pikkulokkia, 12 mustalintua, 2 ruokkia ja lapasorsa, alleja n. 40. Saarikierroksella mainittavia isolepinkäinen, sinisuohaukka, pari peukaloista ja eteläkärjessä lenteli 3 merisirriä. Aamulla meidän ruokinnalla käväisi pariin otteeseen nokkavarpunen, arka oli. Sällylä lähti mantereelle ja saareen saapuivat Varesvuon Markus ja Minna.

KALA- JA NAURULOKIT VIIHTYIVÄT SIMONE-MYRSKYN AALLOISSA
KALA- JA NAURULOKIT VIIHTYIVÄT SIMONE-MYRSKYN AALLOISSA
NOKKAVARPUNEN PIILOTTELI SAUNAPIHLAJASSAMME
NOKKAVARPUNEN PIILOTTELI SAUNAPIHLAJASSAMME

Keskiviikkona 30.10.2013 jatkui länsituuli, aamulla 9 m/s mutta heikkeni illaksi. Puolipilvistä ja mukava ulkoilusää. Staijia aamulla runsas tunti, myöhemmin komppailtiin pääosa saaresta ja Outi kävi jälleen souturetkellä. Lintuja melko maltillisesti, mainittavimmat 63 muuttavaa pikkulokkia, 2 varpushaukkaa, pikkutikka, 3 kulorastasta, 7 tikliä ja ainakin 9 peukaloista.

SINISUOHAUKKOJEN MUUTTO ALKAA OLLA OHI
SINISUOHAUKKOJEN MUUTTO ALKAA OLLA OHI

Lisää kirjoituksia

Sumua, sadetta ja – mantereelle

Maanantaina 27.1.2025 oli miellyttävä retkipäivä. Puolipilvistä, lämpöä oli 2-4 astetta ja aamulla meri...

Tuulista mutta leutoa

Torstaina 23.1.2025 tihutti vettä klo 11 asti, sen jälkeen oli pilvipoutaa ja etelätuulta...

Kevätmuutto alkoi!

Maanantaina 20.1.2025 paistoi aurinko komeasti koko päivän ja lämpöä oli 2 astetta. Itätuuli...

Leutoa Utön talvea

Torstaina 16.1.2025 oli vaihteeksi aurinkoista, vain aamulla vähän pilviä. Föhn-tuuli puhalsi lännestä 9-11...

Takaisin talvilintujen pariin Utöhön

Maanantaina 13.1.2025 oli aika palata takaisin Utöhön, Outi on vielä Hesassa käymässä. Ajelin...

Yhteenveto Utön kesä- ja syyskaudesta 2024

Kesän säät olivat varsin tavanomaiset: paljon aurinkoa ja maltillisia tuulia, mutta sadettakin aika...