Oulun talvilintuja objektiiviin!

Helmikuun ensimmäinen viikonloppu sujui pitkästä aikaa muualla kuin Utössä – perjantainen (2.2.2007) työmatka vei nyt Ouluun. Lähtö Turusta klo 06.20, vaihto Helsingissä ja Ouluun saavuttaessa matkatavaroissa ollut kassini jäi tulematta. Finnairin virkailija ei hämmästellyt asiaa vaan ”lohdutti” että eilen aamulla jäi 19 laukkua tulematta ”Finnairin säästötoimien takia”. Että sillä tavalla. Työkokouksen jälkeen olimme isolla porukalla syömässä herkullisen illallisen ’Suola-aitassa’kaupungin rannassa ja käveltyäni hotelli Cumulukseen laukkuni odotti respassa. Uni maistui pitkään ja lauantaiaamuna 3.2.2007 klo 9 Jari ’Peltsi’ Peltomäki saapui sopimuksemme mukaisesti hakemaan minut päivän kuvauskeikalle – pääkohteena toiveeni mukaan taviokuurnat.

kuurna

Sää oli leppoisa pikkupakkanen, puolipilvinen, myöhemmin vähän sumuinen ja lumisateinenkin mutta talvisääksi ihan kelvollinen. Päivä vaan oli täällä pohjoisessa vielä kovin lyhyt, lähes pari tuntia lyhyempi kuin Utössä! Kuurnienhaku tökki alkuun kunnes Kastellista löytyi 4 yksilöä mutta ne epätyypillisen levottomina hävisivät pian omille teilleen. Yksi oli komea punainen koiras. Tilhiä löytyi noin 60 ja yksinäisiä räkättirastaita yhteensä 6. Pihlajanmarjat olivat jo aika vähissä mutta Karjasillan läheltä löytyi vielä 6 taviokuurnaa, joita jäin pitkäksi aikaa kuvaamaan. Oleilivat kuitenkin vähän hankalasti puiden latvaosissa… Tovin päästä kuitenkin Peltsi soitti, että lähistöltä oli Harri Taavetti ja yli 10 brittiä löytänyt n. 45 taviokuurnan parven ja niinpä kurvasimme sinne. Nämä olivatkin hyvin yhteistyöhaluisia lintuja ja kamerat raksuttivat ompelukoneiden lailla. Britit olivat tulleet Oulun valkopäätiaista hakemaan mutta sitä ei tänään nähty lainkaan, Hailuodon 2 valkopäätinttiä sen sijaan olivat kuulemma paikalla.

eremop

Jatkoimme Peltsin kanssa Limingan Ala-Temmekseen, jossa jo jonkin aikaa paikalla ollut tunturikiuru löytyi helposti ja antautui kauniisti autosta kuvattavaksi lumihangella aivan tien vieressä. Kanahaukka istuskeli lähistöllä ja pienen peltopyyetsinnän (ei nyt löytynyt) jälkeen päätimme palata vielä parhaalle taviokuurnapaikalle ennen pimeän tuloa. Kuurnia olikin paikalla edelleen n. 20, kauniisti kuvattavissa ja nyt joukossa myös komea punainen koiras. Hämärän laskeuduttua suuntasimme lentoasemalle – Peltsi kahta uutta brittiä vastaan ja minä Helsinkiin lähtevään koneeseen ja Hesasta bussilla Turkuun iltamyöhäksi. Ihan mukava työ- ja kuvausmatka!
Sunnuntain 4.2.2007 oleskelin rauhallisesti Hirvensalossa, kotinurkilla, kunnes lähdin illaksi ajelemaan Rauman Lintuyhdistyksen kuukausikokoukseen, jossa pidin kuvaesityksen Norjan linnuista ja lintupaikoista.

Lisää kirjoituksia

Pikkukultarinta ja muuta mukavaa

Torstaina 28.5.2026 jatkui voimakas luoteisvirtaus, tuuli oli koko päivän 12-13 m/s (puuskat 18)....

Mehiläissyöjien härdelli

Maanantaina 25.5.2026 oli aurinkoista ja lämmintäkin, 14 astetta. Tuuli kävi pohjoisesta 7-9 m/s...

Katsottavaa riittää, uusi mehiläissyöjäkin

Torstaina 21.5.2026 oli lintujen suhteen vähän ”välipäivä”. Aamulla oli tiheää sumua klo 12...

Merops ja kirjokerttuja

Maanantaina 18.5.2026 oli pitkään pilvetöntä, lämmintä (13 astetta) ja heikkoa (alle 3 m/s)...

Toukokuisia pikkurareja

Torstaina 14.5.2026 oli sateen jälkeen pääosin pilvistä, lämpöä 8 astetta ja etelätuulta 8-10...

Vaihteeksi sadetta ja sumua

Maanantaina 11.5.2026 oli pilvipoutaa, lämpöä iltapäivällä 11 astetta ja aluksi 7 m/s etelätuulta,...