Pakkanen alkaa taittua

Itsenäisyyspäivänä 6.12.2021 pakkanen jatkui (7 astetta), koillistuulikin jatkui (4-7 m/s) ja taivas oli pääosin pilvessä. Eilinen ulkoilu ei tehnyt hyvää vaan flunssa paheni, taas kotipäivä. Outi kiersi itärannan ja saunalahden ja näki mm. 30 laulujoutsenta (osa muuttavia) ja peukaloisen, illalla huuhkaja huhuili Gunnarin lipputangon päässä.

LAULUJOUTSENIA VIIPYILEE UTÖN RANNOILLA (Kuva: Outi Sarjakoski)
LAULUJOUTSENIA VIIPYILEE UTÖN RANNOILLA (Kuva: Outi Sarjakoski)

Tiistaina 7.12.2021 jatkui pakkanen (7 astetta), tuuli oli nyt pohjoisesta 4-6 m/s ja taivas puolipilvinen. Outin kanssa ulkoiltiin reitillä itäranta-saunalahti-kyläalue ja mainittavaa olivat 7 laulujoutsenta, lapasotka, närhi, räkättirastas, 2 peippoa ja 2 peukaloista. Saaressa on kameraväkeä ainakin kolme henkeä, mm. Jouni Koivuneva sekä Petri ja Tuula Helle.

PEUKALOISIA YRITTÄÄ JÄLLEEN TALVEHTIA TUTUILLA PAIKOILLA
PEUKALOISIA YRITTÄÄ JÄLLEEN TALVEHTIA TUTUILLA PAIKOILLA

Keskiviikkona 8.12.2021 tapahtui vihdoin jonkinlainen säänmuutos. Aamulla oli vielä 8 astetta pakkasta, mutta illalla nousi lämpö jo nollaan. Pohjoisen puoleinen tuuli kääntyi idän kautta kaakkoon (6-8 m/s) ja lounaasta saapui paksu pilvialue, varmaan sadettakin tulossa. Kierrettiin Outin kanssa kyläalue ja saaren itäosa – nähtiin mm. 7 laulujoutsenta, 190 tukkasotkaa, 4 lapasotkaa, 85 telkkää, 2 peukaloista, pikkuvarpunen ja itärannalla oli jälleen luotokirvinen. On sinnitellyt pakkaskauden yli.

tukkasotka_01_Korppoo_12_21

TUKKASOTKIA JA TELKKIÄ KERÄÄNTYY KOKO AJAN LISÄÄ FLADANILLE
TUKKASOTKIA JA TELKKIÄ KERÄÄNTYY KOKO AJAN LISÄÄ FLADANILLE

Uusimmat kuvat isompina tiedostoina löytyvät täältä:
https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Lisää kirjoituksia

Merellä liikettä, saaressa melko hiljaista

Maanantaina 19.5.2025 oli aurinkoista ja lämpöäkin 13 astetta. Tuuli oli pohjoisluoteesta 6-8 m/s...

Pari hyvää meriraripäivää

Keskiviikkona 14.5.2025 palasin takaisin Utöhön, Outi lähti vielä joksikin aikaa Hesaan lasten &...

Puuduttavaa pohjoisvirtausta

Torstaina 8.5.2025 tuuli vähän rauhoittui, tänään henkoili pohjoisesta vain 2-5 m/s. Puolipilvistä ja...

Kylmä pohjoisvirtaus pysäytti kevätmuuton

Maanantaina 5.5.2025 puhalsi (8 m/s) kylmä luoteistuuli, taivas oli puolipilvinen ja lämpöä oli...

Kevään pikkurareja

Vapunpäivä 1.5.2025 oli pääosin pilvinen, päivällä vähän sadetta, mutta iltapäivästä alkaen aurinkoakin. Lämpö...

Sateista huhtikuun loppua

Maanantaina 28.4.2025 oli puolipilvistä ja klo 15 alkaen ajoittain vesisadetta. Lämpöä oli 8...