Juhannus ja keskikesän viettoa

Juhannusaattona 21.6.2024 oli aurinkoista, lämpöä 16 astetta ja luoteistuulta 8-10 m/s. Aamulla taas tunti staijia luotsiasemalla ja päälle itäosan kierros. Nähtiin mm. kuikka, 21 mustalintua, 13 ruokkia ja etelänkiisla, saaressa oli edelleen nokikana, 8 suokukkoa, töyhtöhyyppä, 2 valkovikloa ja yhä naaras teeri poikasineen itäniityn reunalla. Juhannusaattoa vietettiin Utön perinteiden mukaan – juhannussauna, majstångin nosto, illanvietto Hembygdsgårdenilla ja kuohuviinit meriterassilla.

Juhannussalko, majstång, nostettiin perinteen mukaan kotiseututalon kalliolle

Juhannuspäivänä 22.6.2024 oli oikea juhannussää – pilvetöntä, lähes tyyntä (0-3 m/s) ja lämpöä 19 astetta. Aamulla lyhyt staiji luotsiasemalla ja kierrettiin taas saaren itäosat sekä kyläalue plus Enskär. Nähtiin mm. kaakkuri, 2 ruokkia, n. 1400 vp koirashaahkaa länsipuolen merialueella ja saaressa edelleen nokikana, lisäksi 3 valkovikloa, 6 suokukkoa ja itärannan ruovikossa hätäilevä koiras pajusirkku – lienee eka kertaa ilmeisen pesivänä Utössä.

Pajusirkkukoiras hätäili itärannan ruovikossa

Sunnuntaina 23.6.2024 oli puolipilvistä, itätuulta 4-8 m/s ja lämpö käväisi 20 asteessa. Aamulla vajaan tunnin staiji ja taas saaren itäosien kierros. Havaittiin mm. kaakkuri, 2 ruokkia, 2 valkovikloa, liro, 8 suokukkoa ja 2 töyhtöhyyppää. Rauhallinen iltapäivä, paljon juhannusturisteja poistui mantereelle.

Maanantaina 24.6.2024 jatkui kaunis sää – pilvetöntä, lämpöä jo 22 astetta ja luoteistuuli heikkoa (2-4 m/s), voimistui illalla 8 m/s. Staijia aamulla vajaa tunti ja saaren itäosa kierrettiin. Nähtiin mm. 11 mustalintua, ruokki, 9 suokukkoa, töyhtöhyyppä ja 2 liroa. Korkeapaine ei oikein tuo vielä muuttokahlaajia. Kotona koko iltapäivä piharakennuksen maalaushommia.

Suokukko ja tylli ottivat mittaa toisistaan

Tiistaina 25.6.2024 lomasäät jatkuvat: pilvetöntä, lämpöä 21 astetta ja heikkoa (2-5 m/s) etelälounaista tuulta. Staiji jäi tänään väliin, mutta saaren itäosat kierrettiin. Eipä mitään uutta, nähtiin mm. töyhtöhyyppä, 2 valkovikloa, 9 suokukkoa ja meidän saunalla luhtakerttunen. Teeripoikue oli edelleen itäniityn reunalla. Tänään oli kunnostusvuorossa saunan terassien pesu.

Luhtakerttunen pesinee jälleen saunapensaassamme

Keskiviikkona 26.6.2024 korkeapaine jatkuu: pilvetöntä, etelälounaista tuulta 6-8 m/s ja lämpöä 20 astetta. Staijia vajaa tunti aamulla majakalla ja saaren itäosat kierrettiin. Nähtiin mm. kuikka, 25 merihanhea (osa juv), 21 ruokkia, kuovi/pikkukuovi 34 yks (1a) lounaaseen, valkoviklo, liro, 2 töyhtöhyyppää ja 9 suokukkoa. Meidän saunalla lauloi katkonaisesti kultarinta ja luhtakerttunen. Päivä kului taas pitkälti kunnostushommissa: saunan seinien punamultamaalausta.

Pilkkasiipiä on ilahduttavan monta saaren rannoilla, naaraat varmaan hautovat

Uusimmat kuvat isompina tiedostoina täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Lisää kirjoituksia

Joulukuinen lintumatka koillis-Espanjaan

Maanantaina 8.12.2025, jo pitkään jatkuneessa sateisen harmaassa ja kosteassa säässä, lähdin aamupäivällä ajelemaan...

Kosteaa ja hämärää, tunturikiuru ilahdutti

Maanantaina 1.12.2025 oli pilvistä ja sadekuuroja pitkin päivää, aamulla reipasta yhtenäisempää sadetta. Lounaistuuli...

Kovaa tuulta ja maanpuolustusta

Torstaina 27.11.2025 sää muuttui epävakaisemmaksi – pilvistä, muutama sadekuuro ja illalla jatkuvaa sadetta....

Kylmä korkeapaine tyhjensi saarta

Maanantaina 24.11.2025 oli kaunis syyspäivä, ehkä liiankin kaunis, koska linnut liikkuivat kovin niukasti....

Leutoa marraskuuta

Torstaina 20.11.2025 oli melko vesisateista pitkin päivää. Iltapäivällä oli kuitenkin pari tuntia satamatta,...

Lähestyvän talven merkkejä

Maanantaina 17.11.2025 oli puolipilvistä, lämpöä 5 astetta ja pohjoistuulta 5-6 m/s. Vihdoin tuuli...