Utön kuudes töyhtökiuru

Maanantaina 22.7.2024 korkeapaine jatkui – aurinkoista, heikkoa (1-5 m/s) itäkaakkoista tuulta ja lämpöä 22 astetta. Staijia aamulla n. 1,5 tuntia ja kierrettiin saaren itäosat sekä Enskär, vähän kyläaluettakin. Nähtiin mm. 12 ruokkia, 29 harmaahaikaraa (yhdessä parvessa 23), 75 muuttavaa merimetsoa, 2 tuulihaukkaa, 4 käpytikkaa, 2 pikkuvarpusta (ilm jossain pesineet), pensastasku ja koiras kirjokerttu raripuskan luona. Muuttokahlaajia nähtiin 3 pikkukuovia, valkoviklo, 3 liroa, taivaanvuohi, 3 metsävikloa, 45 suosirriä, 7 kuovisirriä ja eteläkärjen luodoilla edelleen pulmussirri.

Nuoria käpytikkoja on liikkeellä

Päivän laji oli Leo Wallinmaan päivällä Enskärin hiekkakentän laidalta löytämä töyhtökiuru, joka pysytteli mukavasti hotelliniemen alueella koko loppupäivän. Kautta aikain kuudes ”tökihavainto” Utöstä ja kaikki ovat löytyneet kesäkuukausina (10.6.-7.8. välillä). Varesvuon Markus näki vielä illalla itärannalla nuoren arosuohaukan. Hyvä heinäkuinen lintupäivä! Leo ja Ville Wallinmaa lähtivät iltapäivällä mantereelle.

Töyhtökiuru näyttäytyi mainiosti, myös lenteli ja äänteli, Enskärin niemellä

Tiistaina 23.7.2024 oli puolipilvistä, lämmintä (22 astetta) ja melko heikkoa (3-6 m/s) itätuulta, joka hiljalleen kääntyi etelään. Tänään kierrettiin saaren itäosat sekä Enskärin alue ja nähtiin mm. 18 harmaahaikaraa, 3 tuulihaukkaa, 4 käpytikkaa ja muuttokahlaajia 3 töyhtöhyyppää, 6 liroa, 2 taivaanvuohta, edelleen nuori pikkutylli, 5 kuovisirriä ja vain 4 suosirriä. Kahlaajia oli nyt vähän niukemmin. Yrityksistä huolimatta töyhtökiurua ei enää tänään löydetty. Saunarakennuksen terassin maalaushommat jatkuivat tänäänkin.

Harmaahaikarat saapuivat runsaina

Keskiviikkona 24.7.2024 oli pääosin pilvistä, mutta lämmintä (22 astetta). Tuuli oli koko päivän alle 4 m/s, vaihtelevista suunnista. Aamulla merellä utua. Retkeily oli vähän niukkaa, mutta saaren itäosa kierrettiin. Havaintoja tänään olivat mm. 5 harmaahaikaraa, 5 käpytikkaa, tuulihaukka, kultarintapoikue (4) ja muuttokahlaajia suokukko, taivaanvuohi, 8 liroa, rantasipi, 2 nuorta mustavikloa, nuori pikkutylli edelleen, 7 suosirriä, 2 kuovisirriä ja lapinsirri. Sirrit ovat edelleen vanhoja lintuja. Outi lähti iltapäivällä käymään mantereella, saareen saapui pari lintuharrastajaa runsaan turistivirran mukana.

Nuoria mustavikloja on jo muutolla

Uusimmat kuvat isompina täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Lisää kirjoituksia

Kevätmuuton alkua Utössä

Perjantaina 27.2.2026 päätimme Outin kanssa lähteä vielä joksikin päiväksi talviseen Utöhön. Lounaasta oli...

Mantereen touhuja

Ollaan oltu pitkästä aikaa pidempi jakso mantereella, osasyynä kova pakkastalvi. Yhteysaluksen liikkuminen jäissä...

Vesilintuja runsaasti, maalintuja niukasti

Maanantaina 9.2.2026 oli puolipilvistä, pakkasta 2-3 astetta, mutta navakkaa (12 m/s) länsituulta. Päivä...

Pakkasta, jäätä ja huonovointisuutta

Keskiviikkona 4.2.2026 palattiin Outin kanssa takaisin Utöhön kovan pakkaskauden keskellä. Ajettiin aamulla Nauvoon,...

Yhä vaan kylmempää

Maanantaina 26.1.2026 oli vaihteeksi tosi kaunis ja aurinkoinen päivä, vasta iltapäivällä pilvistä. Pakkasta...

Talvisia tapahtumia

Torstaina 22.1.2026 oli pilvistä ja nyt jo pakkasta -3 astetta. Itätuuli puhkui 13-14...