Merisirrejä, mustaleppälintuja, muuttohaukka….

Maanantaina 24.3.2014 vallitsi turistikeli – heikkoa lounaistuulta, pitkään ihan tyventäkin, ja aurinkoa sekä lämpöä 6 astetta. Staijia pari tuntia ja koko saaren kierros. Merellä nähtiin mm. 7 metsähanhea, tavi, 2000 haahkaa, 70 allia, mustalintu, 6 ruokkia, 22 riskilää ja 4 muuttavaa harmaahaikaraa. Lisäksi Trattenin luona lenteli 5 merisirriä, pitkästä aikaa niitäkin. Saaresta löytyi mm. 9 tylliä, taivaanvuohi, lehtokurppa, 2 mustavarista, uuttukyyhky, 8 sepelkyyhkyä ja pikkulinnuista mm. kangaskiuru, 10 niittykirvistä, 3 luotokirvistä, kevään eka västäräkki, 6 peukaloista, 30 rautiaista, 50 punarintaa, 2 laulurastasta, punakylki, kulorastas, 15 hippiäistä, hemppo, 8 punatulkkua ja pajusirkku. Mustaleppälintuja oli taas ilmestynyt pari kappaletta: +2kv koiras, joka lauloikin muutaman säkeen sekä n-pukuinen lintu. Huuhkajakin näkyi aamulla Kobbanilla ja luhtakanan ääntä kuului itärannan ruovikosta. Mainittakoon vielä pari isonokkosperhosta tältä päivältä. Uusia orneja paikalla mm. Laitisen Ilkka sekä Petteri Palviainen isänsä Pekan kanssa.

VANHA KOIRAS MUSTALEPPÄLINTU ON TOSI HIENO LINTU
VANHA KOIRAS MUSTALEPPÄLINTU ON TOSI HIENO LINTU

Tiistaina 25.3.2014 alkoi muuton pysäyttävä pohjoisvirtaus – tuuli aluksi pohjoisesta, myöhemmin koillisesta 8-9 m/s, taivas puolipilvinen ja lämpöä enimmillään 5 astetta. Staijia pari tuntia ja saarikomppaustakin kohtuullisesti mutta lintuja selvästi edellispäiviä niukemmin. Mereltä mainittavaa oli mm. 2 ristisorsaa, 8 haapanaa, harmaasorsapari, 2 tavia, 58 allia, pilkkasiipi ja 9 ruokkia. Saaressa nähtiin mm. 5 tylliä, taivaanvuohi, lehtokurppa ja pikkulinnuista 10 niittykirvistä, 2 luotokirvistä, 2 peukaloista, 15 rautiaista, 22 punarintaa, Loxia ja 2 pulmusta. Mustaleppälintuja oli jälleen 2, varmaan samat kuin eilenkin. Tittosen Jone saapui saareen ja Laitisen Ilkka lähti mantereelle.

MERIKOTKA MEINASI TULLA IHAN KIMPPUUN :-)
MERIKOTKA MEINASI TULLA IHAN KIMPPUUN 🙂

Keskiviikkona 26.3.2014 puhalsi navakka 14 m/s itätuuli. Taivas oli pilvessä puoleenpäivään, lämpöä 5 astetta. Staijia aamulla mutta merellä ei juuri mitään liikettä, vähän haahkoja ja alleja. Paikallisia haahkoja sentään noin 2500. Saari kierrettiin ja itse olin pitkään yrittämässä haahkakuvia. Päivän havaintoja olivat mm. 2kv muuttohaukka, kevään ekat tuulihaukka ja jänkäkurppa, 6 tylliä, 6 merihanhea, 8 haapanaa, edelleen samat 2 mustaleppälintua, 2 kangaskiurua, luotokirvinen, 2 pulmusta, 4 peukaloista, 20 rautiaista ja 10 punarintaa. Toivottavasti tuuli vähän rauhoittuu huomiseksi.

HAAHKOJA UTÖN VESILLÄ
HAAHKOJA UTÖN VESILLÄ

 

Lisää kirjoituksia

Kake ja kahlaajia

Torstaina 10.7.2025 oli komea kesäpäivä – aurinkoa, lämpöä jo 20 astetta ja heikkoa...

Lomakausi vauhdissa

Maanantaina 7.7.2025 ilma lämpeni, jo 17 astetta, ja tuuli oli heikkoa (1-5 m/s)...

Turkinkyyhky ja pari kesäyllätystä

Torstaina 3.7.2025 lännestä lähestyi Ulla-myrsky. Päivä oli vielä pääosin aurinkoinen (vähän sadekuuroja) ja...

Tuulista ja merivesi korkealla

Maanantaina 30.6.2025 oli aurinkoista, mutta kovaa luoteistuulta: enimmillään 14 m/s, puuskat 19, ja...

Keskikesän eloa

Keskiviikkona 25.6.2025 palasimme Outin kanssa takaisin Utöhön. Ajeltiin aamulla Nauvoon kahville ja sieltä...

Yhteenveto – alkuvuosi 2025

Talvi oli hyvinkin leuto, lunta oli vain hetkittäin ja jäätä ei käytännössä lainkaan...