Maanantaina 26.10.2026 oli myrskyisän ja sateisen yön jälkeen puolipilvistä (aamulla vielä sadekuuroja) ja etelätuuli oli edelleen kovaa, 14-16 m/s, koko päivän. Lämpöä oli 12 astetta. Aamulla pari tuntia staijia luotsiasemalla ja saari kompattiin. Merellä/saaren vesillä nähtiin mm. 11 valkoposkihanhea, 2 sepelhanhea, nuori tundrahanhi, kuikka, 45 allia, haahka, 3 lapasotkaa, 9 ruokkia, 29 pikkulokkia ja 36 haapanaa. Poislähtijät näkivät laivalta Gråharunilla 4 merisirriä. Saaressa havaittiin mm. tuulihaukka, varpushaukka, sarvipöllö, kurki, lehtokurppa, mustavaris, isolepinkäinen ja edelleen 1kv mustaotsalepinkäinen – heti aamuhämärissä taas luotsiaseman kulmilla, myöhemmin kompostorin lähellä.

Päivällä muutti jalohaikara Fladanin yli itäkaakkoon ja pikkulintuja nähtiin mm. 3 tiltalttia, mustapääkerttu, koiras ja n-puk mustaleppälintu sekä Enskärillä jälleen sepelrastas. Myös tulipäähippiäinen nähtiin edelleen useita kertoja, mm kahteen otteeseen meidän saunapensaissa. Mantereelle lähti tänään lintuväkeä – Anu ja Järvisen Mikko, Suomisen Janne, Kim Söderling, Hilkka Lampen ja Lammiset, samalla neljä uutta lintuharrastajaa saapui saareen.

Tiistaina 27.10.2026 jatkui kova lounaistuuli, nyt 11-15 m/s koko päivän. Taivas oli pääosin pilvessä ja lämpöä oli 11 astetta. Meristaijia majakan suojassa pitkään, lähes 6 tuntia, mutta saarikin kierrettiin. Merellä nähtiin mm. 5 kuikkaa, 2 kaakkuria, 810 allia, 3 haahkaa, 5 pilkkasiipeä, 53 ruokkia, 2 lapasotkaa, 11 haapanaa, 2 jouhisorsaa, 104 pikkulokkia, 1kv selkälokki ja Kimmo näki klo 13.37 saaren eteläpuolitse lounaaseen muuttaneen 1kv pikkukajavan. Vuoden eka rissa täällä.

Saaressa havaittiin mm. valkoposkihanhi, ampuhaukka, kurki, 3 teertä, lehtokurppa, 10 tilheä ja mustavaris. 1kv mustaotsalepinkäinen oli edelleen paikalla, nyt kompostorin lähellä ja Gamla Postenin männyissä torkkui helmipöllö. Mainittavat pikkulinnut olivat vähissä, 2 luotokirvistä, 3 tiltalttia ja 6 tikliä.

Keskiviikkona 28.10.2026 jatkui matalapaineinen keli – ajoittain matalalla roikkuvaa tihkusadepilveä, etelälounaista tuulta aamulla 13 ja iltapäivällä 9 m/s. Lämpöä oli tänään 11 astetta. Staijia taas pitkin päivää majakan suojassa, ainakin yli 4 tuntia. Saari kierrettiin paitsi Kesnäs. Merellä nähtiin mm. 60 allia, 28 haapanaa, 6 mustalintua, 16 ruokkia, 3 lapasotkaa, 17 pikkulokkia, 1kv selkälokki ja 7 muuttavaa merisirriä.

Saaresta löytyi mm. 4 valkoposkihanhea, kurki, 1kv muuttohaukka Pattskärillä, sama eilinen helmipöllö, mustavaris ja edelleen 1kv mustaotsalepinkäinen, joka viihtyi tänään taas luotsiaseman nurkilla. Pikkulinnuista mainittavimpia olivat kangaskiuru, luotokirvinen, 5 tiltalttia, mustapääkerttu ja lammashaassa jälleen tulipäähippiäinen. Saareen saapuivat iltapäivällä lintureissulle Kirsi Nisula ja Timo Lintula (mustaotsa ”hoitui” molemmille heti..).
Uusimmat kuvat ISOMPINA täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/
