Kahlaajat melkein kateissa

Perjantaina 8.7.2016 aamulla oli vielä navakkaa (9-10 m/s) länsituulta mutta illaksi tuuli tyyntyi. Aurinkoista ja lämpöäkin oli 18 astetta. Kierreltiin etelä- ja itäosat saaresta, muuten oltiin kotosalla ja seurattiin vilkasta veneliikennettä saaren satamassa. Lintuja nähtiin mm. 3 töyhtöhyyppää, 2 suokukkoa ja vuoden eka pikkusirri itärannalla, lisäksi 2 kirjokerttua saunalahdella ja yhteensä 11 pikkukäpylintua kyläalueella. Punavarpusia näkyi kiertelemässä kaksi poikuetta.

RÄYSTÄSPÄÄSKYJA PESII MUUTAMA PARI
RÄYSTÄSPÄÄSKYJA PESII MUUTAMA PARI

Lauantaina 9.7.2016 oli aurinkoista ja maltillista (6-8 m/s) lounaistuulta, lämpöä oli 20 astetta. Staijia luotsiasemalla aamulla tunnin verran ja myöhemmin tehtiin venekierros Bokullan ja Örskärin vesille. Viimevuotiset pikkutiirat puuttuivat nyt Bokullaöreniltä, paikalla oli ”vain” 3 ruokkia ja ristisorsa. Utössä näkyi mm. 16 ruokkia, 15 harmaahaikaraa (yhdessä parvessa luoteeseen), 1kv pikkulokki, suosirri ja lapinsirri. Varesvuon Markus ja Minna saapuivat iltapäivällä saareen.

NUORIA PUNAVARPUSIA LIIKKUU SAARESSA
NUORIA PUNAVARPUSIA LIIKKUU SAARESSA

Sunnuntaina 10.7.2016 jatkui lounaistuuli (6-8 m/s) ja puolipilvinen keli, lämpöä oli 18 astetta. Staijia aamulla vajaa tunti plus saaren itäosat kierrettiin. Havaintoja kertyi niukasti mutta mainita kannattanee 16 ruokkia, 12 mustalintua, harmaahaikara, 2 töyhtöhyyppää ja kirjokerttu. Vesi on niin korkealla, että itärannalla ei minkäänlaisia lietteitä ja muuttokahlaajat lähes tyystin kateissa.

HARMAASIEPPOJA PESII YKSI PARI SAARESSA
HARMAASIEPPOJA PESII YKSI PARI SAARESSA
KARIKUKKOJA ON AINAKIN KAKSI PARIA
KARIKUKKOJA ON AINAKIN KAKSI PARIA

Lisää kirjoituksia

Kylmä pohjoisvirtaus pysäytti kevätmuuton

Maanantaina 5.5.2025 puhalsi (8 m/s) kylmä luoteistuuli, taivas oli puolipilvinen ja lämpöä oli...

Kevään pikkurareja

Vapunpäivä 1.5.2025 oli pääosin pilvinen, päivällä vähän sadetta, mutta iltapäivästä alkaen aurinkoakin. Lämpö...

Sateista huhtikuun loppua

Maanantaina 28.4.2025 oli puolipilvistä ja klo 15 alkaen ajoittain vesisadetta. Lämpöä oli 8...

Huhtikuun lopun ”pikkukivaa”

Torstaina 24.4.2025 oli vaihteeksi kirkasta ja aurinkoista, pohjoisvirtaus kuljetti tuulta 6-9 m/s ja...

Sepelrastaat saapuivat

Maanantaina 21.4.2025 satoi taas aamulla vähän vettä ja sen jälkeen oli jo tuttua...

Pääsiäissumussa

Keskiviikkona 16.4.2025 pääsin vihdoin takaisin Utöhön, Outi tulee muutaman päivän perässä. Päivä oli...