Monipuolista talvilajistoa

Torstaina 4.1.2018 oli pilvistä ja 3 astetta lämmintä, itäkaakkoinen tuuli henkoili 12 m/s. Iltapäivällä heikkoa vesisadetta. Staijia tunti, mutta merellä oli edelleen tosi hiljaista. Saari kierrettiin Kesnäsiä lukuun ottamatta. Mainittavia olivat 5 laulujoutsenta (4m, 1p), 5 lapasotkaa, naurulokki, peukaloinen, 2 tilheä, kottarainen ja sarvipöllö, joka pelästyi lentoon saunalahden rantapuista. Ruokinnallamme käväisi mm. tundraurpiainen ja rautiainen. Saareen saapui illalla lintureissulle Panu Muhli sekä Kari Degerstedt retkiporukkansa (Toljander, Tarvainen) kanssa.

TÄMÄN PAREMPAA KUVAA EI SARVIPÖLLÖSTÄ IRRONNUT HUONOSSA VALOSSA
TÄMÄN PAREMPAA KUVAA EI SARVIPÖLLÖSTÄ IRRONNUT HUONOSSA VALOSSA

Perjantaina 5.1.2018 oli edelleen pilvistä ja pitkin päivää saatiin myös vesisadetta. Pääosa saaresta kuitenkin kierrettiin ja aamulla puoli tuntia staijiakin. Tuuli oli etelästä 5-8 m/s ja lämpöä 4 astetta. Havainnointi tuotti säästä huolimatta kohtuullisesti lintuja, mm. 5 lapasotkaa, 2 naurulokkia ja Eivorin sataman-Finnskärin alueella plus itärannalla yhteensä ainakin 34 merisirriä. Saaressa nähtiin aika kattavasti pikkulintuja – niittykirvinen, luotokirvinen, isolepinkäinen, 9 peukaloista, 2 punarintaa, rautiainen, tundraurpiainen, 2 punakylkirastasta, laulurastas, 2 peippoa, 2 järripeippoa ja vuorihemppo (nyt meidän ruokinnalla). Huuhkajakin huuteli aamuhämärissä. Sintosen Antti saapui illalla saareen.

VUORIHEMPPO KÄVI MEIDÄN SAUNALLA
VUORIHEMPPO KÄVI MEIDÄN SAUNALLA
MUUTAMA TUNDRAURPIAINEN ON SAARESSA
MUUTAMA TUNDRAURPIAINEN ON SAARESSA

Lauantaina 6.1.2018 säätyyppi vähän muuttui – tuuli kääntyi luoteeseen (8-10 m/s) ja ilma kylmeni 1 asteeseen. Taivas oli pilvessä ja päivällä satoi vähän kevyttä luntakin. Staijattiin luotsiasemalla vajaa pari tuntia ja koko saari kompattiin. Nähtiin mm. hiirihaukka, tukkakoskelo, alli, 5 lapasotkaa, uivelokoiras, naurulokki ja 42 merisirriä, suurin osa Pattskärin luodoilla. Saarikierroksella havaittiin mm. laulurastas, 2 punakylkirastasta, niittykirvinen, luotokirvinen, 4 peukaloista, rautiainen, punarinta,
3 tilheä, tundraurpiainen ja edelleen vuorihemppo koulun pihalla. Illansuussa kävin pitämässä lintukuvaesityksen Vapenlagretissa kiinnostuneelle yleisölle.

LAULURASTAS ON PITKÄÄN VIIHTYNYT SAARESSA
LAULURASTAS ON PITKÄÄN VIIHTYNYT SAARESSA

Sunnuntaina 7.1.2018 lähdettiin Outin kanssa pistäytymään asioilla mantereella. Länsituuli puhalsi 12-17 m/s, taivas oli kirkas, lämpötila nollassa ja yöllä oli satanut hiukan lunta. Ennen laivan lähtöä tunti staijia luotsiasemalla ja kylän & itärannan tarkastus. Nähtiin mm. alli, 5 lapasotkaa, naurulokki, yhteensä 45 merisirriä (kolmessa parvessa), pikaisesti huuhkaja ja itärannalla nyt 2 niittykirvistä ja luotokirvinen, lisäksi nähtiin 5 peukaloista, punarinta, 2 tilheä ja taas sekä laulurastas että punakylkirastas. Kaikki muutkin ornit lähtivät tänään mantereelle eli saari tyhjeni lintuväestä. Matkalla ei kovan tuulen takia juurikaan staijailtu. Turussa oltiin klo 19.

JOKUNEN LAULUJOUTSEN ON VIELÄ NÄKYNYT, EHKÄ MANTEREEN PAKKANEN AJAA NIITÄ VIELÄ MUUTOLLE
JOKUNEN LAULUJOUTSEN (VAS) ON VIELÄ NÄKYNYT, EHKÄ MANTEREEN PAKKANEN AJAA NIITÄ VIELÄ MUUTOLLE

Lisää kirjoituksia

Katsottavaa riittää, uusi mehiläissyöjäkin

Torstaina 21.5.2026 oli lintujen suhteen vähän ”välipäivä”. Aamulla oli tiheää sumua klo 12...

Merops ja kirjokerttuja

Maanantaina 18.5.2026 oli pitkään pilvetöntä, lämmintä (13 astetta) ja heikkoa (alle 3 m/s)...

Toukokuisia pikkurareja

Torstaina 14.5.2026 oli sateen jälkeen pääosin pilvistä, lämpöä 8 astetta ja etelätuulta 8-10...

Vaihteeksi sadetta ja sumua

Maanantaina 11.5.2026 oli pilvipoutaa, lämpöä iltapäivällä 11 astetta ja aluksi 7 m/s etelätuulta,...

Sepelsieppo ja sinirintoja

Torstaina 7.5.2026 oli ”turistikeliä” – aurinkoa, lämpöä jo 11 astetta ja heikkoa (alle...

Ajankohdan peruslajistoa

Maanantaina 4.5.2026 oli heikkoa tuulta, alle 4 m/s, kunnes illansuussa lounaistuuli alkoi voimistua....