Pimeää ja märkää

Torstaina 1.12.2016 oli vihdoin aika palata Utöhön. Likimain hiljalleen tervehtyneenä… Ajelin nollakelissä Nauvoon, kauppaan ja kahville, kunnes hakeuduin m/s Eivorille. Matkustajia oli laivalla niukasti ja matka läpi pimeän saariston sujui ihan mukavasti. Perillä Utössä oltiin klo 19.10., muita lintuharrastajia ei näkynyt.

MÄRKÄÄ LOPPUSYKSYÄ
MÄRKÄÄ LOPPUSYKSYÄ

Perjantaina 2.12.2016 oli pilvistä, lumikuuroja ja kovaa (14-16 m/s) pohjoistuulta, lämpöä vielä 1 aste. Staijia tunnin verran aamulla mutta tuuli ja väreily olivat haittana. Saaren etelä- ja itäosat plus osa kyläaluetta tuli kompattua. Mainittavia havaintoja olivat 11 laulujoutsenta (5ad6 juv), 3 allia, varpushaukka, 14 tilheä, 2 räkättiä, ainakin 5 peukaloista ja punarinta.

NUORIA LAULUJOUTSENIA ETELÄRANNALLA
NUORIA LAULUJOUTSENIA ETELÄRANNALLA

Lauantaina 3.12.2016 oli puolipilvistä ja navakka pohjoistuuli jatkui – nyt 10-14 m/s ja lämpötila oli nollassa. Pari tuntia staijia luotsiasemalla ja päälle saunalahden sekä itäosan komppauskierros. Näkyi mm. kuikka, 4 riskilää, 32 allia, pilkkasiipi, varpushaukka ja luodoilla 34 merisirriä (2 parvessa). Saaressa mainittavia olivat vain tilhi, punarinta ja
6 peukaloista, kaikki itärannalla. Illansuussa kävin pitämässä Vapenlagretilla parin tunnin lintukuvaesityksen Axell-instituutin luontokuvaajakurssilaisille. Mukavaa väkeä.

USEITA PEUKALOISIA YRITTÄÄ JÄLLEEN TALVEHTIA SAARESSA
USEITA PEUKALOISIA YRITTÄÄ JÄLLEEN TALVEHTIA SAARESSA

Sunnuntai 4.12.2016 valkeni kauniin aurinkoisena ja heikkotuulisena, hiukan pakkasella. Lystiä ei kuitenkaan kestänyt kauan kun tuuli kääntyi lounaaseen ja voimistui 13-16 m/s ja lännestä saapui vesi- ja räntäkuuroja, lämpötila nousi pariin plusasteeseen. Staijia pari tuntia ja myöhemmin sadekuurojen aikaan lyhyt käynti saaren itäosassa. Päivän mainittavimmat havainnot olivat 330 allia, 7 pilkkasiipeä, 5 riskilää ja 90 merisirriä Bådanilla. Saaressa näkyi mm. nuori sepelkyyhky, tilhi, räkättirastas ja peukaloinen. Itäranta oli kovin hiljainen. Saari on edelleen täysin lumeton.

PARI PIKKUVARPUSTA ON ASETTUNUT SAAREEN
PARI PIKKUVARPUSTA ON ASETTUNUT SAAREEN

Lisää kirjoituksia

Pakkasta, jäätä ja huonovointisuutta

Keskiviikkona 4.2.2026 palattiin Outin kanssa takaisin Utöhön kovan pakkaskauden keskellä. Ajettiin aamulla Nauvoon,...

Yhä vaan kylmempää

Maanantaina 26.1.2026 oli vaihteeksi tosi kaunis ja aurinkoinen päivä, vasta iltapäivällä pilvistä. Pakkasta...

Talvisia tapahtumia

Torstaina 22.1.2026 oli pilvistä ja nyt jo pakkasta -3 astetta. Itätuuli puhkui 13-14...

Talvinen pere ja muutakin

Maanantaina 19.1.2026 oli pilvistä, mutta sumut hälvenneet. Etelätuuli oli heikkoa, 5-6 m/s, ja...

Takaisin sumuiseen Utöhön

Keskiviikkona 14.1.2026 oli aika palata Utöhön, Outi jäi vielä toviksi mantereelle. Ajelin aamulla...

Yhteenveto Utön kesä- ja syyskaudesta 2025

Kesä ja syksy olivat säiden puolesta varsin tavanomaiset, syksy tosin jatkui hyvin leutona...