Vuoden toinen rissa (= pikkukajava)

Toisena pääsiäispäivänä 21.4.2014 oli edelleen aurinkoa, heikko pohjoistuuli ja lämpöä 12 astetta. Merellä oli kova väreily, joka haittasi aamustaijia – kolmisen tuntia kuitenkin tarkkailtiin. Muuttavana nähtiin mm. 21 kuikkaa, 2 kaakkuria, 7 Gaviaa, 73 mustalintua, 11 pilkkasiipeä, 27 ruokkia, 2 lapintiiraa, 3 harmaahaikaraa ja mustavaris. Petolintuja nähtiin 2 tuulihaukkaa, piekana, varpushaukka ja naaras sinisuohaukka. Saaressa havaittiin mm. liro, valkoviklo, 3 metsäkirvistä, pajulintu, lapinsirkku ja pitkästä aikaa kesykyyhky, jolla oli jalassa sininen, puolalainen rengas. Kirjekyyhky varmaankin.

PUOLASTA SAAPUNUT KIRJEKYYHKY
PUOLASTA SAAPUNUT KIRJEKYYHKY

Pääsiäisen aikaan (pe-su) pidetyn kolmen päivän ”saaripinnakisan” tulokset olivat Halias 110, Jurmo 109, Lauttasaari 108, Utö 103, Rönnskär 100 ja Lågskär 98 lajia. Onnittelut Haliakselle voitosta (vaikkei ihan saari olekaan…)! Useimmat lintuporukat lähtivät tänään mantereelle.

RISTISORSAT KÄYVÄT HARVAKSELTAAN ITÄRANNAN TUNTUMASSA
RISTISORSAT KÄYVÄT HARVAKSELTAAN ITÄRANNAN TUNTUMASSA

Tiistaina 22.4.2014 oli lähdettävä mantereelle, edessä lupaamani kuvaesitys Limingan lintukuvafestareilla. Päivä oli edelleen pilvetön mutta vilpoisa pohjoistuuli (6-7 m/s) puhalsi. Aamulla staijailin puolitoista tuntia luotsiasemalla – merellä rauhallista, allien ja mustalintujen lisäksi mm. laulujoutsen, 7 ruokkia, kapustarinta, piekana ja kauniisti 2kv pikkukajava, joka muutti eteläniemen edestä luoteeseen kohti Kökaria klo 07.20, oli näkyvissä yli 5 minuuttia. Kylällä oleskeli mm. ad-koiras mustaleppälintu ja 15 tilheä.

MUUTAMA TILTALTTI ON NÄKYNYT PÄIVITTÄIN
MUUTAMA TILTALTTI ON NÄKYNYT PÄIVITTÄIN

Laivamatkalla ei tehty kummempia havaintoja, saaresta poistuivat myös mm. Juha Laaksonen, Sällylä ja Holvitie ja saareen saapuivat ainakin Ismo Hyvärinen ja Harri Salo.

HAAHKAPARVI JA UTÖ
HAAHKAPARVI JA UTÖ

 

Lisää kirjoituksia

Lintukevättä pienin askelin

Maanantaina 13.4.2026 korkeapaine piti edelleen pintansa – aurinkoista, heikkoa (2-6 m/s) itätuulta ja...

Turistikelejä

Torstaina 9.4.2026 oli pilvetöntä ja lämpöä vajaa 5 astetta. Aamun 5-6 m/s itätuuli...

Hiljalleen uusia kevätlajeja

Maanantaina 6.4.2026 jatkui sateinen sää, koko päivä vettä,  ei runsasta, mutta kastelevaa kuitenkin. Länsituuli...

Pääsiäisajan lintuja

Kiirastorstaina 2.4.2026 oli pääosin pilvistä, lämpöä oli 5 astetta ja etelälounaista tuulta 5-7...

Sumuja ja lisää sumuja

Maanantaina 30.3.2026 oli suttuinen sää – aamulla sumua, myöhemmin utua ja paksua alapilveä,...

Paljon lintuväkeä

Torstaina 26.3.2026 oli aamulla pari tuntia aurinkoa ja loppupäivä pilvistä, lämpöä 4 astetta....