Kesäkelejä ja kahlaajia

Torstaina 25.7.2024 jatkui lämmin (22 astetta) kesäsää, puolipilvistä ja heikkoa (1-4 m/s) etelänpuoleista tuulta. Staijia aamulla vajaa tunti luotsiasemalla ja saaren itäosien kierros tuottivat havaintoina mm. 5 ruokkia, 9 käpytikkaa, käen, tuulihaukan, saunalla 2 nuorta luhtakerttusta ja saunalahdella uusi pilkkasiipipoikue: naaras ja peräti 17 poikasta.

Tuulihaukkoja saalistelee itäniityllä

Muuttokahlaajia näkyi pikkukuovi, 3 töyhtöhyyppää, taivaanvuohi, 8 liroa, 2 suokukkoa, syksyn eka jänkäsirriäinen, 34 suosirriä ja 2 kuovisirriä

Vanhoja kuovisirrejä riittää vielä joka päivälle

Perjantaina 26.7.2024 oli edelleen kesäistä säätä: pilvetöntä, 22 astetta ja 3-4 m/s lounaistuulta. Kiersin saaren itäosat, mutta päivä meni pääosin kotihommissa. Kierroksella näkyi mm. 2 harmaahaikaraa ja tuulihaukka sekä muuttokahlaajia 2 töyhtöhyyppää, 5 liroa, rantasipi, valkoviklo, 2 suokukkoa, taivaanvuohi, 35 suosirriä, kuovisirri ja jänkäsirriäinen, ehkä sama kuin eilen. Meidän saunalla oli taas pari nuorta luhtakerttusta. Saareen saapuivat illalla lintureissulle Eero Jurvelin puolisonsa kanssa sekä Petri Hakosalo.

Jokunen muuttava käki näkyy silloin tällöin

Lauantaina 27.7.2024 oli puolipilvistä, lämpöä 22 astetta ja etelätuulta 6-9 m/s. Staijia aamulla tunnin verran ja myöhemmin saaren itäosan kierros. Nähtiin mm. 8 harmaahaikaraa, 13 ruokkia, 2 tuulihaukkaa, naaras teeri ja muuttokahlaajia 2 pikkukuovia, töyhtöhyyppä, 5 liroa, 3 valkovikloa, 3 suokukkoa, taivaanvuohi, syksyn eka tundrakurmitsa, ad pikkutylli, 64 suosirriä, 2 kuovisirriä ja nyt 2 jänkäsirriäistä. Varesvuon Minna ja Markus lähtivät aamulla mantereelle.

Jänkäsirriäiset ovat olleet mukavasti esillä

Sunnuntaina 28.7.2024 oli edelleen puolipilvistä poutaa, lämpöä 20 astetta ja heikkoa (3-5 m/s) länsituulta. Staijia tunti aamulla luotsiasemalla ja tuttu saaren itäosan kierros. Havaintoja olivat mm. 4 harmaahaikaraa, kuikka, 5 ruokkia, tuulihaukka ja muuttokahlaajia pikkukuovi, taivaanvuohi, 3 liroa, 2 suokukkoa, 85 suosirriä, 2 kuovisirriä ja jänkäsirriäinen. Näkyvä muutto on vielä varsin vaatimatonta. Mantereelle lähti tänään paljon väkeä, myös Jurvelinit ja Hakosalo. Satamakin on lähes tyhjentynyt huviveneistä, taitaa jo kesälomakausi alkaa hiipua.

Harmaahaikaroita riittää nyt joka päivälle

Uusimmat kuvat isompina nähtävissä täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Luhtakerttusia näkyy useana päivänä meidän saunalla ja itärannan ruovikossa

Lisää kirjoituksia

Lintukevättä pienin askelin

Maanantaina 13.4.2026 korkeapaine piti edelleen pintansa – aurinkoista, heikkoa (2-6 m/s) itätuulta ja...

Turistikelejä

Torstaina 9.4.2026 oli pilvetöntä ja lämpöä vajaa 5 astetta. Aamun 5-6 m/s itätuuli...

Hiljalleen uusia kevätlajeja

Maanantaina 6.4.2026 jatkui sateinen sää, koko päivä vettä,  ei runsasta, mutta kastelevaa kuitenkin. Länsituuli...

Pääsiäisajan lintuja

Kiirastorstaina 2.4.2026 oli pääosin pilvistä, lämpöä oli 5 astetta ja etelälounaista tuulta 5-7...

Sumuja ja lisää sumuja

Maanantaina 30.3.2026 oli suttuinen sää – aamulla sumua, myöhemmin utua ja paksua alapilveä,...

Paljon lintuväkeä

Torstaina 26.3.2026 oli aamulla pari tuntia aurinkoa ja loppupäivä pilvistä, lämpöä 4 astetta....