Kesäsateita ja kovaa tuulta

Torstaina 4.7.2024 oli vähän epävakaisempaa – aamulla saatiin vähän sadetta, päivälläkin muutama tippa, mutta oli aurinkoakin. Lämpöä oli enimmillään 20 astetta ja etelälounaista tuulta 5-9 m/s. Staiji jäi sateen takia väliin, mutta kierrettiin saaren itäosat. Nähtiin mm. 2 käkeä, turkinkyyhky sekä luhtakana edelleen ja muuttokahlaajia 3 pikkukuovia, isokuovi, 5 suokukkoa, 5 liroa, 4 valkovikloa, 4 töyhtöhyyppää, 3 suosirriä ja ad naaras punakuiri. Meillä kävi iltapäivällä nuohooja-Joni, joka teki taas hienoa työtä puhdistaessaan saaren korkeimman piipun plus tulisijat.

Vanha naaras punakuiri sai naurulokeilta kyytiä

Perjantaina 5.7.2024 satoi jälleen aamulla jonkin aikaa, mutta sade loppui pian ja taivas selkeni loppupäiväksi. Lämpöä oli 18 astetta ja puuskaista länsilounaista tuulta 8-12 m/s. Kierrettiin Kesnäs ja saaren itäosat ja nähtiin mm. 2 käkeä, edelleen turkinkyyhky ja muuttokahlaajia 6 liroa, valkoviklo, 9 suokukkoa, 6 töyhtöhyyppää ja suosirri. Päivä kului taas pääosin vieraiden kanssa, illalla tietty futismatsien äärellä. Varesvuon Markus ja Heli Perttula lähtivät aamulla mantereelle.

Näin valkoista (myös pää) suokukkokoirasta en taida olla aiemmin nähnyt

Lauantaina 6.7.2024 jatkui epävakaa kesäsää, aamulla taas sadetta ja myöhemmin puolipilvistä, lämpöä enimmillään 17 astetta. Aamun lounaistuuli 6 m/s voimistui päivän aikana ad 12 m/s. Itäosan kierros tehtiin ja nähtiin mm. käki, turkinkyyhky (Gamla Postenilla) pikkukuovi, 2 liroa, valkoviklo, töyhtöhyyppä, 8 suokukkoa ja 9 suosirriä, joista yksi jo nuoren näköinen.

Suosirrejä on pieniä määriä itärannalla, edessä jo nuoren näköinen yksilö

Muuttokahlaajien pysähtymistä haittaa korkealla oleva merivesi, lietteet ovat kovin pieniä. Meidän saunalla näkyi mm. kultarinta ja mustapääkerttu. Aamulla lähtivät vieraamme mantereelle, myös Outi lähti käymään Turussa. Juha Laaksonen matkasi niinikään mantereelle.

Kultarinta meidän saunalla

Sunnuntaina 7.7.2024 oli tuulinen päivä ja aamulla jälleen jonkin aikaa sadetta. Myöhemmin oli pilvetöntä, lämpöä 18 astetta ja kovaa etelälounaista tuulta, 10-15 m/s ja puuskissa 19 m/s. Merivesi jatkaa vaan nousuaan. Kiersin saareen itäosaa, muuten leppoisaa kotinurkilla hengailua. Näkyi mm. turkinkyyhky edelleen, itärannalla paikallisena ad pikkulokki ja muuttokahlaajia 7 liroa, valkoviklo, 7 suokukkoa, 2 töyhtöhyyppää ja 8 suosirriä. Meidän saunalla oli yllättäen keltasirkku – muistaakseni eka kesähavainto meidän Utö-aikana. Lieneekö tämä kähmyilevä yksilö saaressa pesivä? 

Vanha pikkulokki itärannalla
Keltasirkku käväisi meidän saunalla – oikea kesärari!

Uusimmat kuvat isompina täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Lisää kirjoituksia

Kevätmuuton alkua Utössä

Perjantaina 27.2.2026 päätimme Outin kanssa lähteä vielä joksikin päiväksi talviseen Utöhön. Lounaasta oli...

Mantereen touhuja

Ollaan oltu pitkästä aikaa pidempi jakso mantereella, osasyynä kova pakkastalvi. Yhteysaluksen liikkuminen jäissä...

Vesilintuja runsaasti, maalintuja niukasti

Maanantaina 9.2.2026 oli puolipilvistä, pakkasta 2-3 astetta, mutta navakkaa (12 m/s) länsituulta. Päivä...

Pakkasta, jäätä ja huonovointisuutta

Keskiviikkona 4.2.2026 palattiin Outin kanssa takaisin Utöhön kovan pakkaskauden keskellä. Ajettiin aamulla Nauvoon,...

Yhä vaan kylmempää

Maanantaina 26.1.2026 oli vaihteeksi tosi kaunis ja aurinkoinen päivä, vasta iltapäivällä pilvistä. Pakkasta...

Talvisia tapahtumia

Torstaina 22.1.2026 oli pilvistä ja nyt jo pakkasta -3 astetta. Itätuuli puhkui 13-14...