Sirkkubongausta ja mantereelle

Torstaina 8.8.2024 jatkui lämmin (22 astetta) ja aurinkoinen sää, kaakkoistuulta oli 5-6 m/s. Staijia vajaa tunti aamulla luotsiasemalla ja kierrettiin koko saari Kesnäsiä lukuun ottamatta. Nähtiin mm. 4 harmaahaikaraa, kuikka, 3 mustalintua, 7 tuulihaukkaa, 7 varpushaukkaa, naaras teeri, jolla oli ainakin 6 poikasta, 2 luhtakerttusta sekä naaras kirjokerttu plus nuori lintu. Muuttokahlaajia havaittiin töyhtöhyyppä, 6 liroa, valkoviklo, 4 mustavikloa, taivaanvuohi, 13 suosirriä ja nuori pikkutylli. Ruostekurkkusirkku löytyi jälleen n. 3 tunnin etsinnän jälkeen majakan alapuolelta, paikalla oli nyt yksi uusi venekunta bongareita mantereelta. Illalla saareen saapuivat mm. Anu Sukanen sekä Varesvuon Markus ja Minna, jotka myös ehtivät nähdä ruostekurkkusirkun.

Taivaanvuohien muutto on käynnissä

Perjantaina 9.8.2024 aamulla kapea sadealue ropisutti vettä, myöhemmin oli aurinkoa ja lämpöä 21 astetta. Lounaistuuli oli heikkoa, alle 4 m/s. Staijia vajaa tunti ja saarta kierrettiin, Kesnäs jäi väliin. Nähtiin mm. 14 harmaahaikaraa, 4 tuulihaukkaa, 4 varpushaukkaa, muuttokahlaajia nuori pikkutylli, punakuiri, metsäviklo, 4 mustavikloa, 7 liroa, 5 töyhtöhyyppää ja 4 kapustarintaa. Pikkulintuja havaittiin mm. satakieli, lehtokerttu, kirjokerttu ja 3 luhtakerttusta. Ruostekurkkusirkkua ei tänään löydetty lainkaan, vaikka saaressa oli kaksi uutta taksiveneellistä bongareita etsimässä lintua lähes 10 tuntia, yhteensä n. 20 henkeä.

Luotokirvisiä on silloin tällöin saaren rannoilla, pesinnät jo ohi

Lauantaina 10.8.2024 täytyi pitkästä aikaa lähteä käymään mantereella. Aamuyöllä satoi reippaasti, mutta päivä oli puolipilvinen ja lounaistuuli puhkui 12 m/s. Ei havaintoja laivamatkalla ja Turkuun tulin klo 14 aikoihin. Illalla tuli vielä tieto, että Varesvuon Markus oli nähnyt ja kuvannut Utön itärannalla nuoren sitruunavästäräkin. Utöstä on 14 aiempaa ”sittishavista”, mutta tämä on vasta toinen syksyinen nuori lintu.

Varesvuon Markus löysi ja kuvasi nuoren sitruunavästäräkin itärannalla, kuvasta kiitos Markukselle

Uusimmat kuvat isompina täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Turussa ukkonen välkehti illalla, kuva meidän parvekkeelta

Lisää kirjoituksia

Kaikille katsottavaa

Torstaina 15.10.2026 oli puolipilvistä, lämpöä 12 astetta ja aamun heikko (4 m/s) länsituuli...

Rariovi paukkuu!

Maanantaina 12.10.2026 eilen illalla alkanut sade jatkui aina alkuiltapäivään saakka, sen jälkeen oli...

Syksyistä menoa ja meininkiä!

Torstaina 8.10.2026 oli vaihteeksi pilvistä ja aamupäivällä vähän vesisadettakin. Lämpöä oli 13 astetta...

Tuulta piisaa, syksyn lintujakin

Maanantaina 5.10.2026 oli epävakaista – sadetta klo 10 saakka, myöhemmin pilvistä ja kovaa...

Pieniä vihreitä

Torstaina 1.10.2026 oli pääosa päivästä matalalla roikkuvaa pilveä, utuista ja kosteaa. Lämpöä oli...

Hyönteissyöjät tiukassa

Maanantaina 28.9.2026 oli varsin vaisu lintupäivä. Tuuli oli etelästä 7-9 m/s, aurinko paistoi...