Kamerarungon vaihto ja muuta touhua

Loppuviikon 22-25.4.2021 vietimme Turussa hoidellen monia asioita. Ajanjaksoon osui kylmä ja kovatuulinen pohjoisvirtaus, joka taisi aika lailla pysäyttää kevätmuuton. Muiden hommien ohella sain 23.4. uuden kamerarungon, Sony A1, ja edellinen meni vaihtoon. Seuraava päivä menikin uusien kamera-asetusten parissa ja sain kameran illansuussa käyttökuntoon.

Sony A1
Sony A1

Muutama kuva tuli otettua jo 24.4. illalla parvekkeelta huonossa valossa, mutta sunnuntaina 25.4. vietin pari tuntia päivällä Ruissalossa kameraa testaamassa (ja tietysti Honkapirtillä kahvilla) ja jatkoin vielä vähän parvekkeelta selkälokkikuvauksia. Kameran linnunsilmätarkennusta tuli testattua ja toimi mainiosti niin paikalla oleviin kuin lentäviinkin lintuihin, toki etäisyyden puitteissa. Koska kuvakoko on nyt n. 50 Mt, niin kroppivaraakin löytyy mukavasti. Pääosa kuvista on otettu Sonyn 200-600 objektiivilla ja 1,4x jatkeella, jotka tuntuivat toimivan hyvin uuden rungon kanssa. Tarkennusnopeus ja -täsmällisyys on taas harpannut ison askeleen eteenpäin.

selkälokki_02_Turku_04_21 sepelkyyhky_02_Turku_04_21

valkoposkihanhi_01_Turku_04_21

Näitä ja muita uuden kameran lintukuvia laitoin isompina tiedostoina näkyviin (Turussa otetut kuvat) tähän Uusimmat-kansiooni
(https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/).

valkoposkihanhi_03_Turku_04_21

Lisää kirjoituksia

Syysmyrskyä ja sadetta – lintujakin

Maanantaina 26.10.2026 oli myrskyisän ja sateisen yön jälkeen puolipilvistä (aamulla vielä sadekuuroja) ja...

Mustaotsa ja tulipää pysyvät yhä

Torstaina 22.10.2026 oli vaihteeksi täyspilvinen päivä, aika hämärääkin. Lämpöä oli 11 astetta ja...

Lokakuista korkeapainetta

Maanantaina 19.10.2026 oli komean aurinkoista ja lämpöä liki 11 astetta, tuuli oli olematonta,...

Kaikille katsottavaa

Torstaina 15.10.2026 oli puolipilvistä, lämpöä 12 astetta ja aamun heikko (4 m/s) länsituuli...

Rariovi paukkuu!

Maanantaina 12.10.2026 eilen illalla alkanut sade jatkui aina alkuiltapäivään saakka, sen jälkeen oli...

Syksyistä menoa ja meininkiä!

Torstaina 8.10.2026 oli vaihteeksi pilvistä ja aamupäivällä vähän vesisadettakin. Lämpöä oli 13 astetta...