Torstaina 25.9.2025 sää vähän rauhoittui – luoteistuulta 5-6 m/s, pääosin aurinkoista ja lämpöä oli 15 astetta. Lyhyt staiji aamulla luotsiasemalla ja kiersin pikaisesti saaren itäosat, muuten edelleen sähköremppakarusellia kotona. Näin mm. 215 allia, 5 merihanhea, 3 harmaahaikaraa, 10 varpushaukkaa, tuulihaukan, ampuhaukan, naaras sinisuohaukan, käpytikan ja 7 haarapääskyä. Pikkulintuja oli jonkin verran, lähinnä fyllareita, hippiäisiä, sinitiaisia ja punarintoja, muita mm. 14 urpiaista, leppälintu ja pari peukaloista. Saareen saapui illansuussa paljon lintuväkeä, mm. Tringan isohko retkiporukka (19 henkeä) sekä Ismo Hyvärinen.

Perjantaina 26.9.2025 oli kaunis syyspäivä. Lämpöä oli 15 astetta, pääosin aurinkoista ja luoteistuulta enää 4-5 m/s. Aamulla pari tuntia staijia luotsiasemalla ja saari kierrettiin, ip:llä vielä staijia kappelin kalliolla. Merellä nähtiin mm. sepelhanhi, 5 muuttavaa tundrametsähanhea, 530 allia, 1400 haahkaa, 125 mustalintua, 32 pilkkasiipeä, 8 haapanaa, jouhisorsa, 6 ruokkia ja kaakkuri. Saaresta löytyi mm. 4 harmaahaikaraa, luhtakana (saunalahti), 2 kapustarintaa, valkoviklo, 2 teertä, 2 käpytikkaa ja Kobbanilla huuhkaja. Petolintuja havaittiin merikotkien lisäksi 49 varpushaukkaa, 4 sinisuohaukkaa, 2 tuulihaukkaa ja nuori muuttohaukka.

Muita mainittavia olivat 2 kuusitiaista (vuoden ekat), 2 kangaskiurua, 40 haarapääskyä, 25 tiltalttia, mustapääkerttu, 7 puukiipijää, 7 peukaloista, harmaasieppo, pikkusieppo, leppälintu, nokkavarpunen, syksyn ekat 2 punatulkkua ja lapinsirkku. Koulun portin luona liikkui aamulla vilkkaasti taigauunilintu, syksyn eka, jonka Ismo löysi. Meidän sähköremppa valmistui tänään, niinpä ehdittiin nyt vähän paremmin maastoon. Illalla saareen saapui Suomisen Janne sekä ainakin kolme muuta lintuharrastajaa.

Lauantaina 27.9.2025 oli edelleen aurinkoista, lähes tyyntä (2-3 m/s itä-pohjoinen) ja lämpöä oli 15 astetta. Staijia aamulla n. 3 tuntia ja koko saarta kompattiin, komppaajiahan riitti. Merellä oli aamulla reipasta menoa, nähtiin mm. 3 valkoposkihanhea, 19 merihanhea, 10 tundrametsähanhea, 8800 allia, 1700 haahkaa, 6150 mustalintua, 225 pilkkasiipeä, 50 haapanaa, härkälintu, 2 ruokkia ja 10 kuikkaa (+2 sp). Saaressa havaittiin mm. sepelhanhi, 2 harmaasorsaa, 2 teertä, 2 tylliä, 3 kapustarintaa, punajalkaviklo, 4 harmaahaikaraa, 2 suopöllöä ja huuhkaja sekä aamulla että illalla. Petolintuja havaittiin 24 varpushaukkaa, tuulihaukka, sinisuohaukka ja iltapäivällä itäniityllä 1kv arosuohaukka, syksyn kolmas macro saaressa. Päivällä saareen ilmestyi myös turturikyyhky, joka nähtiin useita kertoja eri puolilla saarta.

Pikkulintujakin oli varsin mukavasti, mainittavia mm. 34 tiltalttia, mustapääkerttu, 14 puukiipijää, 12 kulorastasta, 14 peukaloista, sinirinta, luotokirvinen ja 220 vihervarpusta.

Hyvärisen Ismo näki aamupäivällä myös virtavästäräkin, joka pyörähti hetken aikaa luotsiaseman edustalla ja jatkoi matkaa Patteriniemen suuntaan. Ei löydetty uudelleen. Etelänpäiväkiitäjä pörräsi edelleen meidän pihalla. Varesvuon Markus lähti aamulla mantereelle ja illansuussa saareen saapuivat lintureissulle mm. Antti Marjokorpi sekä Sari ja Matti Haikonen plus pari muuta lintuharrastajaa.

Sunnuntaina 28.9.2025 oli aurinkoista, lämpöä 15 astetta ja itäkaakkoinen tuuli henkoili 5-6 m/s. Staijia taas aamulla kolmisen tuntia luotsiasemalla ja koko saaren komppaus. Merellä nähtiin eiliseen verrattuna niukasti muuttoa, mutta mainittavia olivat mm. 2 kuikkaa, 2 ruokkia, 40 sepelhanhea, 4 kanadanhanhea, 3 valkoposkihanhea, 17 Anser-hanhea, 134 allia, 45 mustalintua, 8 pilkkasiipeä ja 119 haapanaa. Muita olivat mm. 2 kapustarintaa, tylli, 2 harmaahaikaraa ja petolintuja 31 varpushaukkaa, tuulihaukka, ampuhaukka, peräti 17 sinisuohaukkaa ja itäniityllä muutamaan otteeseen näkynyt 1kv arosuohaukka – ehkä sama yksilö kuin eilen. Saaressa havaittiin myös 2 luhtakanaa äänessä, syksyn eka isolepinkäinen, 2 suopöllöä, 34 haarapääskyä ja 14 kulorastasta. Pikkulinnuista mainittavia olivat 5 kuusitiaista, 90 hippiäistä, 14 tiltalttia, 4 puukiipijää, 22 peukaloista, 3 leppälintua ja majakan luona aamulla hetken aikaa kuulunut ja näkynyt taigauunilintu. Mantereelle lähti päivällä paljon väkeä, mm. viikonloppuun tyytyväinen Tringan retkiporukka.
Uusimmat kuvat ISOMPINA täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/
